Güzellik & Bakım

Cilt Gözeneklerine Ne İyi Gelir? Ciltteki Gözenekleri Sıkılaştırmak için Doğal Çözümler

Gözenekler, cildin dışarıdan nefes almasını sağlayan hücrelerdir. Gözenekler dolduğunda, ciltte kirlenmeler meydana gelir ve cildinizde delik deşik, kötü bir görüntü oluşur. Bu kötü görüntünün oluşmaması için gözenekleri sıkılaştırmak gerekir.

Peki ; Ciltteki gözenekler neden genişler? Cilt gözenekleri nasıl temizlenir? Cilt gözenekleri nasıl sıkıştırılır? Ciltteki gözenekler nasıl kaybolur? Cilt gözenekleri için evde neler yapılabilir?

Bu sorularınızın yanıtı; cilt gözenekleri için evde uygulanan doğal yöntemler ve doğal maske tariflerini bu makalemizde bulabilirsiniz.

Ciltte gözenek genişlemesi neden olur?

Cilt yüzeyinde bulunan gözenekler, vücut tarafından salgılanan sıvıların dışarı atılmasını sağlar. Yağ ve ter gözeneklerden çıkarken, cilt bu gözenekler sayesinde nemli kalır.
Ciltteki gözeneklerin normalden daha geniş olmasının nedenleri;  genetik özellikler, günlük cilt bakımının ihmali, yaşlanma, UV ışınlarına maruz kalma, hava kirliliği ve sigara kullanımıdır.

Bu arada; yağlı ve karma cilt tiplerinde büyük gözeneklere daha sık rastlanırken, kuru ciltlerde gözenekler daha küçüktür.

Gün boyunca ciltte kalan makyaj, cilt gözeneklerini kapatır. Hava alamayan cilt hücreleri ise zamanla zarar görür. Ayrıca her gün yıkanmayan yüzde yağ ve bakteri birikir. Dolayısyla cilt gözeneklerinin genişlemesine, sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olur.

Yaş ilerledikçe, cilde esnekliğini veren kollajen ve elastin miktarı azalır, cilt sarktar ve ve gözenekler genişler. Bunu önlemenin yolu, cilt bakımına gereken özeni göstermek ve cilt dayanıklılığını artırıcı ürünler kullanmaktır.

Öyle ki; cilt tipine uygun ürünler kullanmak ve cildi düzenli olarak temizlemek gözeneklerin açılmasını ve genişlemesini önleyecektir.

Ciltteki gözenekleri temizlemek ve sıkılaştırmak için ne yapmalı?

Cilt temizliğine dikkat edilmez ise; gözenekler kirli kalır ve dolayısıyla ciltteki gözenekler genişler. Hal böyle olunca cilt, delik deşik çirkin bir görünüme bürünür ve ciltteki bu görüntüyü kapatmak için gözenekleri sıkılaştırmak kaçınılmaz olur.

İşte; Gözenekleri Sıkılaştırmak için Evde Uygulanacak Doğal Yöntemler :

Limon suyu 
Limon suyu, doğada gözeneklerin sıkılaştırılması için kullanılan en doğal yöntemdir. Limon suyu gözenekleri sıkılaştırmanın yanı sıra gözenekleri temizlemeye de yardımcı bir yöntemdir. .

Nasıl uygulanır?
Limonu direk olarak gözeneklerinizin üzerinde gezdirebilir, gözeneklerinizin sıkılaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Buz yöntemi 
Gözenekleri sıkılaştırmak için diğer bir yöntem buz yöntemidir. Buz soğuk bir uygulama yöntemi olduğu için ciltte şok etkisi yaratır.  Cildinizde buzu gezdirerek, gözeneklerinizi sıkılaştırabilirsiniz.

Ölü derileri temizleyin
Cildinizin üzerinde biriken ölü deriler, gözeneklerinizin açılmasına neden olabilir.  Cilde düzenli olarak uygulanan scrup ve cilt temizleme yöntemleri cilt üzerindeki ölü derilerin temizlenmesine yardımcı olabilir. Bu nedenle cildinizdeki ölü derileri en az haftada bir kere temizleyerek,  gözeneklerinizi sıklaştırabilirsiniz.

Bu arada; Yüz Scrubu Nasıl Uygulanır?

İlk olarak scrub işleminin uygulanacağınız bölgenizi yani yüzünüzü güzelce ıslatmanız gerekir. Elinize fındık kadar scrub alıp yüzünüze masaj yapar gibi uygulayın. Bu işlemi elinize aldığınız scrubın içinde bulunan tüm parçacıkların eridiğinden emin olana kadar devam edin. Son olarak işlemin yapıldığı bölgeyi bol su ile durulayın.

Peki; Kendi Scrubınuzu Nasıl Yapabilirsiniz?

Evinizde doğal malzemeler kullanarak scrub yapmak isterseniz;

İşte size scrub malzemeleri ve tarifi :

1 Limon
Zeytinyağı ve hindistancevizi yağı 2’şer yemek kaşığı
1 Adet kavanoz küçük boy olacak
Kuru lavanta bir el tutamı kadar
İngiliz tuzu, bir çay bardağının dörtte üçü dolu olacak
Ve istek dâhilinde lavanta yağı

Hazırlanışı : Limonun suyunu sıkıp diğer malzemelerle iyice karıştırın.

Kullanımı : Haftada bir defa yapmanız yeterli olacaktır.

Cildinize uygun tonik 
Cildinize uygun temizleyici tonikler kullanmak gözenek sıkılaştırma yöntemlerinin en önemli unsurları arasında yer alır. Düzenli olarak temizlenen cilt ve cildinize uygun tonikler, gözeneklerinizin hızlı bir şekilde sıkılaşmasını sağlamaya yardımcı olur.

Bu yöntemlerin haricinde evde uygulayabileceğiniz,

Genişlemiş Gözeneklerinizi Sıkılaştırabileceğiniz Doğal Maske Tarifleri :

Kil maskesi :
Kil, gözenek sıkılaştırıcı etkisi ile bilinir. Kil maskesini haftada en az bir kez uygulamak, gözeneklerinizin sıkılaşmasına yardımcı olur.

2 yemek kaşığı kil
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı limon yağı

Nasıl hazırlanır?
Tüm malzemeleri sodanın içerisine alın ve iyice karıştırın. Daha sonra karışımı cildinize sürün 15 dakika bekletin. 15 dakika sonunda cildinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Bal limon maskesi 
Limon suyu da gözeneklerinizi sıklaştırmaya yarayan bir diğer yöntemdir. Bal limon maskesini haftada bir kere uygulamak gözeneklerinizi sıklaştırmaya yetecektir.

1 yemek kaşığı bal
2 yemek kaşığı limon suyu

Nasıl uygulanır?
Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın. Homojen kıvama geldiğinde yüzünüze sürün. Bal limon karışımını yüzünüze sürdüğünüz ve cildiniz gerilmeye başlamışsa yıkama zamanı gelmiş demektir. Ilık su ile cildinizi durulayabilirsiniz. Bu maske cildinizde tonik etkisi yaratacaktır.

Yumurta beyazı ve karbonat maskesi

Bu maske gözenekleri küçülten ideal bir maskedir. Karbonat damarları büzer. Cildi ölü derilerden arındır ve temizler. Süt ve yumurtanın beyazı ile birleşince cildi nemlendirir ve dengeler.

Yarım bardak süt
1 yemek kaşığı karbonat
Yumurtanın beyazı

Nasıl Uygulanır?

Sütü ılı hale gelinceye kadar ısıtın. İçine yumurtanın beyazı ile karbonatı ekleyin. Homojen kıvama gelinceye kadar iyice karıştırın. Karışımı pamuk yardımı ile dairesel hareketlerle 15 dakika boyunca masaj yaparak cildinize uygulayın. Sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın ve nemlendirici sürün.

Aloe vera ve portakal maskesi

Bu maske genişlemiş gözenekleri tedavi etmek için en etkili bir yöntemdir. Portakal cildinizin ölü derilerden arınmasına ve gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olan C vitamini yönünden oldukça zengindir. Ayrıca içerdiği alfa hidroksit asitler sayesinde gözeneklerin yavaş yavaş kapanmalarına yardımcı olur.

Aloe vera, her türlü kusuru yok ederken, cildinizin dengelenmesine, arınmasına ve canlanmasına yardım eder.

1 portakal
1 yemek kaşığı aloe vera jeli

Nasıl uygulanır?

Portakalın suyunu sıkın. Taze aloe vera yaprağından bir yemek kaşığı kadar jel ayırın. Portakal suyunu ısıtın ve içine aloe vera jelini yavaş yavaş ekleyin. Homojen bir karışım olunca ılımaya bırakın. Ilık karışımı yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekletin. Sonra yüzünü soğuk su ile durulayın ve nemlendiricinizi sürün.

Buğday unu ve limon maskesi

Genişlemiş gözenekleri tedavi eden bir maskedir. Limon suyu, damarları büzüştüren ve kanamayı durduran etkisi sayesinde cildi aşırı yağdan ve siyah noktalardan arındırarak gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur. Çinko, E vitamini ve B vitamini kompleksi içeren buğday unu, cildinize inanılmaz derecede faydalıdır. Cildin ihtiyacı olan besinleri sağlar, yağlanmayı azaltır, nemlendirir, cilde esneklik kazandırır ve gözeneklerin küçülmesini yardımcı olur.

Yarım bardam ılık su
3 yemek kaşığı buğday unu
Yarım limon suyu

Nasıl uygulanır?

Malzemeleri bir kaba alın ve homojen kıvama gelene kadar iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze uygulayın ve maskeyi yüzünüzde 20 dakika bekletin. Sonra yüzünüzü soğuk su ile durulayın ve nemlendiricinizi sürün.

Bu maskayi akşamları haftada iki defa uygulayın.

Kuru fasulye yöntemi
2 avuç kuru fasulye blendırdan geçirilerek ya da öğütülerek un haline getirilir. Toz haline gelen fasulyeleri, deniz süngerini önce çok az gül suyuna sonra bu toza batırarak yüzünüze hafif şekilde ovalanarak uygulanır. Bu yöntemle en az 2 ayda yüzünüz sıkılaşacak kötü görünüm ortadan kalkacaktır.

Kaynaklar : https://www.evdekieczane.net/cilt-gozeneklerine-ne-iyi-gelir-ciltteki-gozenekleri-sikilastirmak-icin-dogal-cozumler.htm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir