Beslenme

Diyet Yapmadan Kilo Nasıl Verilir?

Mucize diyetler kulağa çekici gelse de, uzun vadede iyi sonuçlar vermezler. Diyetsiz kilo vermenin en iyi yolu, beslenmeye olan yaklaşımınızı zihinsel olarak değiştirmektir.Beslenme planınız, aşırı uçlara varmadan vücuda kalori alımını kontrol etmeli ve bütün besin gruplarını içermelidir. Peki, diyet yapmadan nasıl kilo verebilirsiniz?

Birçok kişi zayıflamak adına kısıtlayıcı diyetlere başvurur. Ancak bu diyetlerin orta ve uzun vadede iyi sonuçlar vermediği söyleniyor. Bunun yerine, düzenli yeme alışkanlıklarınızda birtakım değişiklikler yapmak size tatmin edici ve kalıcı sonuçlar verebilir. İşte diyet yapmadan kilo vermenin yolları…

Kahvaltıyı Atlamayın

Günlük kalori miktarınızı daha az tüketmek istiyorsanız her gün mutlaka kahvaltı yapın. Diyet yapmadan kilo vermek için, her gün, günlük kalori alım miktarınızın yaklaşık %25’ini içeren, tam ve eksiksiz bir kahvaltı yapmanız gereklidir.

Sık Sık Yiyin

Günlük beslenme planınızı daha sık sık yemeye ve küçük porsiyonlarda tüketmeye özen gösterin. Yani, üç sağlıklı büyük yemek yemek yerine, her 3 veya 4 saatte bir, bir porsiyon tüketmek en iyisidir. Bu, kan şekeri seviyenizi dengeli tutar ve aşırı yemek yeme ihtiyacınızı azaltır.

Spor Yapmaya Başlayın

Diyet yapmadan kilo vermenin en etkili yolu düzenli bir egzersiz rutine sahip olmaktır. Bu sağlıklı alışkanlık metabolik fonksiyonların işlevini artırarak dengeli beslenmenin pozitif etkilerini tamamlar. Aynı zamanda, kaygılarınızı azaltır ve genel sağlığınızı iyileştirir.

Rafine Şekerden Uzak Durun

İçeriğinde şeker olan gıdalar çok lezzetli olsalar ve bağımlılık yapsalar da, bunları tüketim miktarınızı sınırlandırmak çok önemlidir. Çünkü rafine şeker, diyabet ve aşırı kilo gibi metabolik bozuklukların oluşma riskini önemli derecede artırır.

Daha Fazla Protein Tüketin

Bütün sağlıklı beslenme planlarında, kilo vermek için, yüksek biyolojik değere sahip protein tüketiminin artırılması hedeflenir. Bu makro besin maddesi metabolik işlevlere müdahale eder, kas kütlesini arttırmaya yardımcı olur ve bazı hormonların aktivitesini düzenler.

Bol Su Tüketin

Su, kilo verme planlarında karşınıza çıkan en iyi içecektir. Kalorisiz olmasının yanı sıra toksinleri ortadan kaldırması için vücudunuza yardımcı olur, karaciğer ve böbrek işlevlerini aktif tutar. Ayrıca sizi daha uzun süre tok tutar ve iştahınızı sakinleştirir.

Evinizde Yemek Yapın

Sağlıklı bir kiloya sahip olmak için mutlaka evinizde yemek yapmayı ihmal etmeyin. Dışarıda yediğiniz yemekler size kalori olarak döner ve sağlığınızı olumsuz etkiler.

kaynaklar: http://www.milliyet.com.tr/diyet-yapmadan-kilo-nasil-verilir–pembenar-galeri-diyetler-2858666/?PAGE=1

SAĞLIK BAKANLIĞI UYARISI 
Bu web sitesinde yer alan bilgiler,Sağlık Bakanlığı Gıda İlaç Dairesi Başkanlığı yada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından değerlendirilmemiştir.Herhangi bir hastalık yada hastalık teşhis etmek,tedavi etmek,veya önlemek amacımız yoktur.Bilgiler yanlızca eğitim amaçlı paylaşılmıştır ve tıbbi tavsiye olarak kabul edilmemelidir.Özellikle hamileyseniz,herhangi bir ilaç kullanıyor ve bir tedavi oluyor iseniz,yada tıbbi bir durumunuz varsa bu sitedeki herhangi bir içeriğe başvurmadan önce doktorunuza yada bir uzman hekime başvurmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir