Güzellik & Bakım

Gebelikte Saç Bakımı

Hamilelikte anne adayları vücutlarında oluşan fiziksel değişikliklerden dolayı kendilerini kötü hissedebilecekleri dönemler yaşamaktadırlar. Anne adayları için bu dönemleri daha rahat atlatacakları ve güzelliklerini ön plana çıkartacakları küçük ipuçları bulunmaktadır. Bu uygulamaları dikkatle uygulayan anne adayları hamilelik dönemlerini güzellikleri ile insanları büyüleyerek geçireceklerdir.

Dokuz ay gibi uzun bir sürede hiçbir kadın kadınlığından bir şey kaybetmez. Her zaman bakımlı olmayı seven ve uygulayan kadınlar için fiziksel değişimler yüzünden kendilerini kötü hissettikleri  anlarda saçlarıyla ilgili değişimler sığınılacak limanlardan biridir. Bu durumda, kendini iyi hissetmek isteyen kadınlar çoğu zaman saçları ile ilgili değişiklik yapmak ister. Ancak saç boyama, meç, perma gibi uygulamalarda kullanılacak kimyasal maddelerle bebeklerine zarar verecekleri endişesi büyük bir ikilem yaratır.

Kozmetik firmaları kullandıkları kimyasal maddeleri her zaman geliştirmeye çalışmaktadır. Yapılan çalışmalarla kullanılan kimyasal maddelerin çok az bir kısmının saçlı deriden dolaşıma geçtiği gösterilmiştir. Ancak bunlar gebeler üzerinde yapılmış çalışmalar değildir.

Amerikan Kadın Doğumcular Birliği ‘ne (ACOG)  göre  gebelikte saç boyalarının kullanımı ve boyama sonrası ciltten emilen miktarın çok az olması sebebiyle büyük olasılıkla güvenli olduğunu bildirmiştir. Teratoloji bilgilendirme organizasyonu da (OTIS) aynı görüşü paylaşmış ve desteklemiştir. Ama yine de ilk üç ayın özellikle önemli olduğunu vurgulamak endişeleri en aza indirmek açısından gerekli hallerde saç boyatılmasını bebeğinizin en savunmasız olduğu ve teratojenlerden en çok etkilendiği dönem olan birinci trimestirden sonraki döneme ertelemek mantıklıdır.

Bunun yanında, kullanılan boyaların içeriğindeki  kokuların solunması (amonyak içerikli olanlar) daha riskli görünmektedir. Güçlü bir kimyasal kokusu olan amonyak içeren boyaların kullanılmaması ve kuaför salonlarının iyi havalandırılıyor olması çok önemlidir. Her ne kadar içeriklerinden emin olamasak da bitkisel kökenli organik boyalar ve amonyak içermeyen boyalar kullanılabilirse gönül rahatlığıyla kuaförünüze gidebilirsiniz.

Özetle…

  • Saç bakımını ikinci trimestire erteleyin
  • Havalandırması iyi yapılan mekanları tercih edin
  • Boyayı gereğinden fazla süre saç ve saçlı deride bırakmayın
  • İşlem sonrası başınızı bol suyla yıkayın
  • İşlemi kendiniz yapıyorsanız eldiven kullanın
  • Kaş ve kirpiklerinizi boyamayın
  • Gebenin kendini iyi hissetmesi,  huzurlu ve sağlıklı bir gebelik dönemi için gerekli motivasyonlardan biridir.

Kuaför salonlarında çalışan gebeler de yukarıdaki öneriler ışında; salonlarının havalandırmasını iyi sağlar, işlemler sırasında eldiven giyer, çalıştıkları ortamda yemek yemezlerse maruz kaldıkları kimyasal miktarını azaltırlar ve karşı karşıya oldukları riski en aza indirebilirler.

Op. Dr. Burçin Demirel

Kaynaklar: http://www.genitalsaglik.com/gebelikte-sac-bakimi/

SAĞLIK BAKANLIĞI UYARISI 
Bu web sitesinde yer alan bilgiler,Sağlık Bakanlığı Gıda İlaç Dairesi Başkanlığı yada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından değerlendirilmemiştir.Herhangi bir hastalık yada hastalık teşhis etmek,tedavi etmek,veya önlemek amacımız yoktur.Bilgiler yalnızca eğitim amaçlı paylaşılmıştır ve tıbbi tavsiye olarak kabul edilmemelidir.Özellikle hamileyseniz,herhangi bir ilaç kullanıyor ve bir tedavi oluyor iseniz,yada tıbbi bir durumunuz varsa bu sitedeki herhangi bir içeriğe başvurmadan önce doktorunuza yada bir uzman hekime başvurmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir