SağlıkSağlık ve Yaşam

Gripten Korunmak İçin 10 Altın Kural

Grip, bilhassa soğuk kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde insanların en büyük problemlerinden biri haline geliyor. Özellikle solunum ve dolaşım sistemini etkilediği benzer biçimde tüm organlarda çeşitli zararları görülebiliyor. Genel vücut direnci ve savunma sistemi kuvvetli olduğu sürece ciddi bir hastalık olarak görülmüyor. Sadece ileri yaşlarda, yeni doğanlarda, bağışıklık sisteminin zayıfladığı kronik hastalıklarda, dolaşım ve solunum sisteminin hastalıklarında, kanser hastalarında, organ nakli yapılan hastalarda, AIDS benzer biçimde bağışıklık sistemini zayıflatan diğer hastalıkların varlığında son derece ağır sonuçlara neden olabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Asım Şafak, grip ve yapılması gereken aşılar hakkında bilgi verdi.

Neden Tekrar Tekrar Grip Enfeksiyonuna Yakalanıyoruz?

Pek çok viral ajan ile organizmamız bir kez karşılaşmakla yada enfeksiyon geçirmekle yaşam boyu bağışıklık kazanabilmektedir. Oysa H.influenza virüsü geçirdiği değişimlerle (mutasyonlarla) oldukca sık yüzeyel özelliklerini (antijenlerini) yani dış görünümünü değiştirebilmektedir ve her bir değişim bağışıklık sistemimizi atlatabildiği sürece yeni enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bu mutasyon minik bir değişiklik ise daha minik gruplarda, yerel yada bölgesel olarak etkili olurken, çok daha köklü mutasyonlarla dünya genelinde salgınlara neden olabilmektedir.

Oturduğunuz Yeri Mutlaka Havalandırın

Grip ani olarak gelişen tüm sistemleri etkileyen bir enfeksiyon iltihabıdır. Gribe yol açan influenza virüsü, hasta bir insanın öksürmesiyle çevreye yaymış olduğu virüsün kolayca damlacık enfeksiyonu şeklinde hava yoluyla yada bu bölgelere temas ile üst solunum yollarından kolayca bulaşıp yayılabilir.  Bu virüsler havada 8 saate kadar asılı olarak canlı kalabilmektedir. Bundan dolayı süre geçirilen ortamların havalandırılması ve el yıkama alışkanlığı enfeksiyon bulaşıcılığının önlenmesinde oldukca mühim bir rol oynar.  Tedavi edilmeyen gribin en sık yol açmış olduğu hastalık zatürredir. Ek olarak bademcik iltihapları, sinüzit ve orta kulak iltihabı benzer biçimde diğer enfeksiyonlara da neden olabilir.

Grip belirtilerine dikkat edin;

 • Nefes alma zorluğu
 • Yüksek ateş
 • Boğazda yanma hissi
 • Yutarken ağrı hissi
 • Nadiren kusma
 • Geçmeyen öksürük
 • Burun tıkanıklığı
 • Burun akıntısı
 • Baş ağrısı
 • Aşırı Halsizlik

Korunma İçin Aşı Birebir

Günümüzde birçok insanın doktora gitmeye gerek görmediği bir hastalık olan grip aslına bakarsak oldukça mühim ve oldukça risklidir. Gripten korunmak için ilk yapılması gereken kış başlangıcında gerekli grip aşılarını ve diğer aşıları bir uzmana danışılarak yaptırılmasıdır. Böylece vücut, grip hastalığını oluşturan virüslere karşı bir yıl süresince çok daha kuvvetli olacaktır. Savunma sisteminde bir sorun olmadığı sürece, karşılaşılan virüs yaptırılan aşı ile birebir aynıysa, bu gribe yakalanılmayacağı anlamına gelir. Çok küçük farklılıklar gösteren bir virüs ile karşılaşılması durumunda ise daha hafifçe bir grip geçirilmektedir.

Toplumda Herkesin Aşı Olması Hastalık Oranlarını Düşürüyor

Gripte aslolan amaç özellikle risk grubundaki kişilerin gribal enfeksiyonlara yakalanmasını önlemek olmalıdır. Fakat bu sadece risk grubundakilerin aşı olması gerektiği anlamına gelmez. Bu sebeple gribal enfeksiyonlar salgınlar şeklinde yayılır. Bir toplumda ne kadar çok grip hastası olursa, neredeyse aynı oranda yeni grip hastası ortaya çıkacak anlama gelir. Bu durumda bir tek risk grubundaki kişilerin değil, hatta özellikle sağlıklı kişilerin aşılanması gerekir. Böylelikle toplumdaki olası grip enfeksiyonuna yakalanabilecek kişilerin sayısını mümkün olduğunca azaltılabilir. Aşılama programları ancak bu şekilde toplumun risk grubunu oluşturan bireylerini gribal enfeksiyonlardan güvenle koruyabilir.

Grip Hastalığını Tamamen Yok Etmek Mümkün

Günümüzde grip aşıları virüsün dış görünüş özelliklerine karşı hazırlanmaktadır. Grip virüsü görünümünü sık değiştiğine göre, günümüzdeki grip aşıları asla sonu gelmeyecek bir sanayi ve ekonomi haline gelmektedir. Grip hastalığını dünya üstünden kalıcı olarak silmek için virüsün aslına karşı aşı geliştirilmesi gerekir. Grip virüsü dış görünüşünü, yani kılık kıyafetini sık sık değiştirse de, virüsün aslı, yani nükleik asidi asla değişmez, sabittir.

Gripten Korunmak İçin 10 Altın Kural

Gripten korunmanın tek yolu yalnız aşılanma programları değildir.

 1. Sık ve etkili el yıkama alışkanlığı gibi hijyenik kurallara uyulması
 2. Hasta kişilerin öksürme esnasında ağızlarını elleriyle kapatması hatta maske kullanımı
 3. Bolca sıvı alınması
 4. Düzenli beslenmeye itina gösterilmesi
 5. Yeterli taze ve organik sebze ve meyve tüketilmesi
 6. Özellikle C vitamini açısından zengin besinlere mümkün olduğunca fazla yer verilmesi oldukça önemlidir
 7. Açık ve temiz havada 45 – 60 dk yürüyüş yapılması
 8. Klima bakımlarının ihmal edilmemesi
 9. Evlerin ve işyerlerinin devamlı havalandırılması
 10. Selamlaşmak için öpüşme alışkanlığından vazgeçilmesi

SAĞLIK BAKANLIĞI UYARISI 
Bu web sitesinde yer alan bilgiler,Sağlık Bakanlığı Gıda İlaç Dairesi Başkanlığı yada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından değerlendirilmemiştir.Herhangi bir hastalık yada hastalık teşhis etmek,tedavi etmek,veya önlemek amacımız yoktur.Bilgiler yalnızca eğitim amaçlı paylaşılmıştır ve tıbbi tavsiye olarak kabul edilmemelidir.Özellikle hamileyseniz,herhangi bir ilaç kullanıyor ve bir tedavi oluyor iseniz,yada tıbbi bir durumunuz varsa bu sitedeki herhangi bir içeriğe başvurmadan önce doktorunuza yada bir uzman hekime başvurmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir