SağlıkSağlık ve Yaşam

PMS Nedir (Premenstrüel sendrom) PMS dönemini Rahat Geçirmek İçin Öneriler!

Kadınların korkulu rüyası PMS döneminin ne olduğuna ilişkin bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. PMS dönemini daha rahat geçirmek isteyen kadınlara önerilerde de bulunduk.

Kadınların her ay yaşadığı PMS dönemi kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor. Kimi kadın PMS dönemini işkence olarak tanımlarken kimisi de daha hafif atlatabiliyor.

PMS NEDİR?

“Pre-Menstural Syndrome” yani “Mensturasyon öncesi sendromu” anlamına gelen PMS, kadınların aylık döngülerinin hemen öncesinde bel ve karın ağrısı olarak görülen bir durumdur. Bu sıkıntıların ve şikayetlerin düzenli olmaması ve her ay görülmemesi kadınların içinde sürekli bir endişeye neden olur.

Dr. Aylin Aksoy Çoban (Acıbadem Fulya Hastanesi Psikiyatri Uzmanı)

* PMS’de depresif ruh hali, mutsuzluk, kaygı ve öfke artışı, çevreyle çatışma eğilimi, aşırı yeme ya da aşerme (tatlı ve tuzlu yeme isteği), sabırsızlık, hoşgörüsüzlük, umutsuzluk, hassaslık, aşırı uyku ya da uykusuzluk ile sık karşılaşıyoruz.

* Hastalarda baş ağrısı, göğüslerde hassasiyet ve dolgunluk hissi, karında şişkinlik ve ağrı, vücutta ödeme bağlı şişkinlik ve kilo artışı (hasta 3-4 kilo alabiliyor) gibi fizyolojik belirtiler de oluşabiliyor.  

* Bazı âdet döngülerinde cinsel istekte ve enerjide artış, gergin ve öfkeli bir ruh hali yaşayan hasta bazılarında cinsel istekte azalma, içe kapanma, enerjisizlik yaşayabiliyor.

* PMS’li kadınların öfke patlamaları ve yersiz alınganlıklara bağlı olarak işyerlerinde de sıkıntıları oluyor. Hatta işini kaybedebiliyor.

* Eşler ve partnerler arasındaki anlaşmazlıklar ve çatışmalar da bu dönemde artabiliyor. Karşı tarafın anlayışlı olması gerekiyor.

“Eşine bağıramayanın karnı ağrımaya başlıyor”

* Kadının konuşma özgürlüğünün az olduğu veya kendisini duygusal olarak ifade edemediği kültürlerde fiziksel semptomlar artıyor. Örneğin sinirlendiğinde eşine bağıramayan kadının karnı ağrımaya başlıyor.
* Araştırmalar kadınların âdet öncesi dönemlerinde daha fazla suç işlediğini ortaya çıkardı. Amerika’nın bir eyaletinde suç işleyen kadın PMS döneminde ise cezai indirim alıyor.

Regl öncesi sendromuna karşı öneriler

* Haftada üç gün birer saat basit egzersiz, asansör yerine merdivenleri tercih etmek, yürüme mesafelerini artırmak bile şikayetleri yok edebiliyor.  
* Yoga, meditasyon, nefes egzersizleri ve masajla gevşeyebilirler.    
* Plazalarda çalışan kadınlar    10-15 dakikalık aralar versinler. Çıkıp hava almak, hareket etmek, güneş görmek iyi gelecektir.
* Bu dönemde sebze, meyve, patates, yulaf türevi yiyecekler, düşük yağ oranlı beyaz etler, baklagiller, bitkisel yağlar tüketin. Multivitamin takviyesi kullanmak da faydalı olabilir.  
* Çikolatadan, çok şekerli, tuzlu yiyeceklerden uzak durun. Özellikle âdet öncesi dönemde kafein içeren içecekleri, alkollü  ve gazlı içecekleri kesinlikle tüketmeyin. Bol bol su için.

Tedavisi  var mı?

* PMS tanısı alan hastanın bilgilendirilmesi ve hastaya yaşam tarzı değişiklikleri önerilmesi gerekir.
* Hormon düzensizlikleri için hormon ilaçları kullanılabilir.
* Ödemi olan hastaların bol bol su içmesi, tuzdan ve kafeinden uzak durması, düzenli egzersiz yapması çok faydalı olacaktır.
* Ağrı kesici-iltihap giderici ilaçlar belirtiler başlar başlamaz alındığında ve âdetin üçüncü gününe kadar kullanıldığında âdet sancılarının giderilmesine yardımcıdır.
* Ruhsal sorunların giderilmesinde antidepresanlardan ve psikoterapiden yararlanılabilir.
* Meme hassasiyeti olan hastalarda kafein alımının kısıtlanması, sigara içilmemesi, gıdalarda yağın azaltılması işe yarayacaktır.

Kaynaklar: http://www.milliyet.com.tr/pms-nedir-pms-donemini-rahat-pembenar-detay-kadinsagligi-2754127/

SAĞLIK BAKANLIĞI UYARISI 
Bu web sitesinde yer alan bilgiler,Sağlık Bakanlığı Gıda İlaç Dairesi Başkanlığı yada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından değerlendirilmemiştir.Herhangi bir hastalık yada hastalık teşhis etmek,tedavi etmek,veya önlemek amacımız yoktur.Bilgiler yanlızca eğitim amaçlı paylaşılmıştır ve tıbbi tavsiye olarak kabul edilmemelidir.Özellikle hamileyseniz,herhangi bir ilaç kullanıyor ve bir tedavi oluyor iseniz,yada tıbbi bir durumunuz varsa bu sitedeki herhangi bir içeriğe başvurmadan önce doktorunuza yada bir uzman hekime başvurmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir