Güzellik & Bakım

Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Şey

Çoğu kozmetik prosedür gibi, saç ekimi de kişiye özel olarak uygulanması gereken bir işlemdir. Alınması gereken saç grefti sayısı, ön saç çizgisi, genel saç tasarımı yani saçın yoğunluğu ve dağılımı tamamen kişiye özel olarak planlanmalıdır. Op. Dr. Güncel Öztürk denetimindeki Hairneva Saç Ekim Merkezi Uzmanları, günümüzde saç ekimi sonuçları çok daha doğal bir görünümle sonuçlanabildiğini belirtiyor. Ve saç ekimi operasyonlarında dikkat edilmesi gereken 7 kritere dikkat çekiyor.

Saç ekimi teknikleri geleneksel yöntemlere göre çok daha başarılı, doğal ve zahmetsiz bir operasyon imkanı sunuyor. Tıbbi tedaviler ile saç dökülmesi sorununa çözüm bulamayan ve kalıcı kellik sorunu yaşayan kadın erkek herkes için uygun tedavi seçenekleri bulunuyor. İşte size saç ekimi hakkında bilmeniz gereken 7 şey:

Saç ekimi sadece erkekler için değildir

Saç ekimi yerime protez saç tercihi yapabilirsiniz ancak genellikle erkek tipi saç dökülmesi için bir çare arayan erkeklerle ilişkilidir, ancak saç ekimi yaptıran kadınların da sayısı giderek artmaktadır. Kadınların büyük bir kısmı ön saç çizgisini aşağıya çekmek veya yüzlerini çevreleyen saç yoğunluğunu artırmak için saç ekimi cerrahisinden destek alıyor.

Saç dökülmesi yaşayan herkes saç ekimi için iyi bir aday olmayabilir

Saç ekimi, saç dökülmesini yaşayan birçok insan için büyük bir fark yaratsa da, prosedür herkes için geçerli değildir. Kişi, seyrek veya saçsız olan bölgelere transfer edilecek kadar yeterli donör saçlara sahip olmalı. Kişinin sahip olduğu saç dökülmesinin türü de saç ekimi operasyonunu etkileyebiliyor. Erkek hormonu androjenin yüksek düzeyinin neden olduğu androjenik saç dökülmesinin (erkek tipi kellik) bu prosedür için genellikle en uygun tiptir. Verici saçlar da azalma sürecine girmemeli, yani dökülmüş olmamalıdır. Bu durumdaki hastaların vücutlarındaki donör bölgeleri de kullanılabilir. Kişi saç ekimi için uygun bir aday olup olmadığını öğrenmek için saç ekim uzmanından kendisine özel bilgi almalıdır.

Sağlıklı saç köklerinin alınmasının iki yolu vardır

Bütün saç ekimi tekniklerinin amacı aynıdır, eşit dağılımlı bir saç yoğunluğu sağlamak. Farkları ise saç köklerinin alınma ve ekilme şeklidir. Tekniklerin hepsi lokal anestezi altında yapılır. Saç köklerinin alınmasında kullanılan iki farklı yöntem vardır. Uyuşturulduktan sonra, sağlıklı saç kökleri, verici alandan – başın arkasından – hasat edilir. Saç kökleri elipse şeklinde küçük bir tabaka halinde alınabilir. Veya saçların tek tek alındığı mikromotor tekniği kullanmak. FUE tekniği saç köklerinin tek tek alındığı bir tekniktir. Ve FUE grubunun DHI yani direk saç ekimi tekniği birçok alt grubu vardır.

Prosedür sekiz saat kadar sürebilir

Hastalar, cerrahlarının tıbbi merkezlerinde günlerinin büyük bir kısmını geçirmeyi göze almalılar ve eğer cerrahları hastaları için hafif bir sedasyon kullansalar da, onları eve götürmek için bir arkadaşa veya aile üyesine ihtiyaç duyarlar. Saç ekimi prosedürü, beş ila sekiz saat arasında değişen, tüm gün süren bir işlemdir. Lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve hastalar rahat bir pozisyonda olur. Günün çoğunluğunu bir sandalyede yarı uzanmış bir pozisyonda film izleyerek geçirebilirler. Sonuçlar için beklenmesi gerekir. DHI tekniği gibi saçın tıraşlanmasına gerek kalmayan teknikler ile var olan saçlar korunabilir. Yeni saçların tam olarak çıkması ise aşamalı olarak birkaç ay sürebilir.

Saç ekimi, doğru cerrah seçildiği sürece tamamen doğal görünebilir


Saç protezi ekimi adayları, sonuçlarının dikkat çekiciliği konusunda endişe duyabilir, ancak yetenekli ve nitelikli bir cerrahla, saç ekimi yaptırdığınız belli olmayacaktır. Güvenilir bir doktor tarafından yapıldığında, sonuçlar tamamen doğal bir görünüme sahip olabiliyor. Teknik olarak, herhangi bir doktor saç nakli gerçekleştirebilir, bu yüzden bu güvenilir doktoru ararken, kapsamlı cerrahi saç ekimi deneyimi olan birini aranması tavsiye edilir. Her erkeğin ve kadının farklı saç yoğunluğu, saç kalibresi, saç rengi, saç kıvrımı, saç çizgisi olur. Hastanın saç köklerinin açıları ve yönleri de farklıdır. En doğal görünüme sahip olmak için tüm bunların doğal saçla uyumlu olması gerekir.

Yeni saçlar tam olarak çıkmadan önce şok dökülme süreci yaşanır

Her ne kadar saç ekimi nispeten düşük riskli bir prosedür olsa da saç ekimi yaptıran kişilerin çoğu şok dökülme sürecinde paniğe kapılır. Saç kökleri tekrar büyümeye başlarken, yaklaşık yüzde 10 ila 20, oranında geçici bir dökülme sürecini girerek doğal saç döngüsüne geri döner. Bu saç ekimi işleminden birkaç hafta sonrasına kadar devam edebilir ve nakledilen tüylerin büyüme sürecini tamamlaması yaklaşık altı ay ve daha fazla sürebilir.

Saç ekimi de kaşa, sakala ve bıyığa da yapılabilir

Baş bölgesi, saç ekiminden yararlanabilecek tek alan değildir. Kaş, sakal, bıyık folikülleri transfer etmek de gittikçe daha popüler hale geliyor. Bu bölgelerde donör bölge olarak saç, göğüs ya da bacak kılları kullanılabilir.

Kaynaklar: https://www.mynet.com/sac-ekimi-hakkinda-bilinmesi-gereken-7-sey-110104085478

SAĞLIK BAKANLIĞI UYARISI 
Bu web sitesinde yer alan bilgiler,Sağlık Bakanlığı Gıda İlaç Dairesi Başkanlığı yada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından değerlendirilmemiştir.Herhangi bir hastalık yada hastalık teşhis etmek,tedavi etmek,veya önlemek amacımız yoktur.Bilgiler yanlızca eğitim amaçlı paylaşılmıştır ve tıbbi tavsiye olarak kabul edilmemelidir.Özellikle hamileyseniz,herhangi bir ilaç kullanıyor ve bir tedavi oluyor iseniz,yada tıbbi bir durumunuz varsa bu sitedeki herhangi bir içeriğe başvurmadan önce doktorunuza yada bir uzman hekime başvurmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir