Sağlık

“Grip Daha Fazla İnsanı Öldürüyor, Bu Panik Niye?” Varsayımı Yanlış. Peki, Neden?

Dünyada koronavirüs salgınının başlamasından beri, bu yeni durumu her yıl birkaç bin kişinin ölümüne yol açan griple karşılaştırılıp, abartıldığına dair bazı fikirler özellikle sosyal medyada revaçta.

Tüm dünyada insanlar yaşadıkları yerlerde panik halinde marketlere koşturup, gıda ve temizlik maddeleri stokluyorlar. Raflar boşalırken kasaların önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Özellikle de hemen hemen her ülkede tuvalet kâğıdına yönelik talep çok fazla. Amerikalı tüketicilerden birisi, “Tuvalet kâğıdı kıyamet zamanında altın değerinde” diyor.

Bu davranışlar abartılı gözüküyor değil mi? Ama pek öyle değil.

ABD Başkanı Donald Trump geçen pazartesi günü Twitter’da, “geçen yıl ABD’de 37 bin Amerikalı gripten öldü. Hiçbir yer kapanmadı. Hayat aynen devam etti” diye yazdı. Ancak çarşamba günü olağanüstü hal ilan ederek, Avrupa’dan ABD’ye uçuşları bir ay süresince durdurdu.

Bu U dönüşünün de ortaya koyduğu gibi bu yeni koronavirüs hakkında öğrenmemiz gereken çok şey var. Nitekim araştırmalar grip ila koronavirüs arasındaki farklılıkların bazı insanların sandıklarından çok daha fazla olduğunu gösteriyor.

Nitekim tıp çevreleri COVID-19 ila SARS-CoV-2 ve diğer virüslerden kaynaklanan hastalıklar arasında ciddi farklılıklar görüyorlar. Kuşkusuz kitlesel bir paniğe karşılar ancak günlük yaşamın da hiçbir şey olmamış gibi devam edemeyeceğine dikkat çekiyorlar.

Peki koronavirüsle grip arasındaki fark ne? Her şeyden önce COVID-19 için aşı yok ve pek çok aşının olduğu grip virüslerinden farklı olarak insanlar bu yeni virüse karşı kuşaklar boyunca bağışıklık geliştirmediler. Daha da kötüsü doktorlar virüsün mütasyona uğrayacağından korkuyorlar.

Tabii ki iki virüsün belirtileri arasında benzerlikler var. Ancak uzmanlara göre koronavirüs de grip gibi bir şey demek durumu fazla hafifsemek olur. Dünyada her yıl 1 milyar kadar grip enfeksiyonu bildiriliyor; bunun 45 milyon kadarı ABD’de ve on binlerce kişinin ölümüyle sonuçlanıyor. Tüm dünyada ise gripten ölümler 291 bin ila 646 bin arasında değişiyor. Koronavirüs ise mevsimsel gripten on katı daha ölümcül.

İki virüsü karşılaştırmamak için bir başka neden ise, grip virüsü iki bin yıldan fazla bir süredir mevcut. Ancak aşısı var. Uzmanlar grip hastalığının modern tıbbın doğuşundan beri bizimle olduğunu kaydediyorlar.

Johns Hopkins Üniversitesi kayıtlarına göre cuma (bugün) sabahı itibariyle tüm dünyada virüse yakalananların sayısı 128,392; ölenlerin sayısı ise 4.728. 69,607 kişinin iyileştiği bildirildi. ABD’de tespit edilen 1,701 koronavirüs vakası ve 40 ölü var.

Koronavirüs ila grip arasında diğer farklar ise bilmediklerimizle ilgili. Gripe yakalanan bir kişide kuluçka süresi iki gün; bu kişi semptomlar ortaya çıkmadan önceki 24 saatte başkalarına bulaştırabiliyor. Semptomları ortaya çıktıktan sonra ise bulaştırma süresi 5-7 gün arasında değişiyor. Koronavirüsün kuluçka süresi ise ortalama 5,1 gün. Bu da yaygın soğuk algınlığına neden olan diğer insan koronavirüslerinin (3 gün) kuluçka süresinden çok daha uzun.

Kaynaklar: https://www.fortuneturkey.com/grip-daha-fazla-insani-olduruyor-bu-panik-niye-varsayimi-yanlis-peki-neden

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir