Beslenme

Vücudunuzu Tepeden Tırnağa Onaran 10 Baharat ve Bitki

Bazı insanlar sadece hastalığın ilk ortaya çıkış döneminde bitki ve baharatlardan destek almaya başvuruyor. Dünyada ise hastalıkları tedavi etmek için bitkisel ilaç kullanımı gittikçe artıyor. Birçok baharatın ve bitkinin ilaçların farmakolojik olarak ana maddesi olduğu düşünülürse aslında bir uzman desteğiyle onlardan faydalanılabilir. Evinizde de kolaylıkla bulabileceğiniz şeylerle bazı hastalıkların semptomlarını tedavi etmek hatta hızlı yaşlanmanın önüne geçmek mümkün. İşte o 10 baharat ve bitki…

1-Nane 

Nane baş ağrılarını ve migreni hafifletmeye yardımcı olur. Nane çayının buharı, tıkalı sinüsleri rahatlatabildiği için solunum problemlerine de yardımcı olur. Nane yaprakları kurutulmuş veya taze olarak kullanılabilir. Aynı zamanda nane yağından da faydalanabilirsiniz.

2-Sarımsak 

Sarımsak, grip ve soğuk algınlığı ile mücadelede çok iyi bir besindir. Kan basıncını düşürerek kalp hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Sarımsak ayrıca Alzheimer ve demansı önlemeye yardımcı olduğu düşünülen antioksidanlar da içerir. Ezilmiş ve doğranmış sarımsak, sağlık için çok faydalıdır.

3-Acı biber 

Acı biberin yaşlanma karşıtı etkisi vardır. Yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye de yardımcı olur. Acı biberi doğrayarak her şeyin içine ekleyebilirsiniz. Çiğ, ızgara ve kavrulmuş olarak da yenilebilir. Ancak mide yanması gibi bir problem yaşıyorsanız acı biber tüketirken temkinli olmakta fayda var.

4-Zencefil 

Zencefil sindirimi düzenleyip gaz çıkışını kolaylaştırır. Aynı zamanda enflamasyonu azaltır, ağrıyı hafifletir ve soğuk algınlığına da iyi gelir. Zencefilin sabah ortaya çıkan bulantılara da iyi geldiği belirtiliyor. Zencefili çay şeklinde ya da çorbanıza ekleyerek tüketebilirsiniz. Taze zencefil de birçok tatlıya eklenebilir.

5-Maydanoz 

Maydanoz, yüksek tansiyon tedavisine yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki K vitamini sayesinde kemik sağlığını da güçlendirir. Kurutulmuş maydanoz çorba, güveç ve domates soslarının lezzetini artırmak için kullanılabilir. Taze maydanoz; salata ve marine soslarına, deniz ürünleri tariflerine eklenebilir.

6-Tarçın 

Tarçın, vücuttaki enfeksiyonlarla savaşmaya ve doku hasarını onarmaya yardımcı olabilir. Ayrıca anti-enflamatuardır ve kalp hastalığı riskini azaltır. Buna ek olarak, tarçın bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya ve hatta sizi kanserden korumaya da yardımcı olabilir. Tarçın, çubuk halinde çay ve kahveye eklenebilir. Tarçın tozu ise tatlılara, yulaf ezmesine, smoothie’lere ve kreplere konulabilir.

7-Biberiye

Biberiye bitkisinin aroması, hafızayı güçlendirip konsantrasyonu sağlamaya yardımcı olur. Ruh halini iyileştirerek beynin yaşlanmasını önleyebilir. Yaprakları yemeklerde çeşni olarak kullanıldığında faydalarından yararlanılabilir. Biberiyeyi parfüm veya yağ haline de getirebilirsiniz.

8-Papatya 

Papatya çayı adet ağrısını azaltarak psikolojik olarak daha rahat hissedilmesine yardımcı olur. Bu çay ayrıca kan şekerini düşürerek diyabet tedavisine yardımcı olur.

9-Frenk soğanı 

Uykuya dalmayı kolaylaştıran kolin maddesini içerir. Ayrıca yapısında bulunan folat sayesinde depresyonu hafifletmeye ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olan serotonin üretimine katkı sunar. Frenk soğanını bitkiye zarar vermemesi için keskin bir bıçakla asla doğramayın. Yumurtalı ve peynirli tariflerle tüketebileceğiniz gibi çorba ve salataları da onunla lezzetlendirebilirsiniz.

10-Lavanta 

Lavanta yağı yaraları ve böcek ısırıklarını iyileştirmeye yardımcı olur. Lavanta aynı zamanda kaygı, uykusuzluk ve depresyona da iyi gelir. Bu bitki ile yapılan yağ, dirençli mantar enfeksiyonları için de oldukça etkilidir. Lavanta yağını günde 1 veya 2 kez nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca Hindistan cevizi yağı, tamanu yağı veya nane yağı ile de karıştırabilirsiniz.

Kaynaklar: https://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/vucudunuzu-tepeden-tirnaga-onaran-10-baharat-ve-bitki-6149822/10

SAĞLIK BAKANLIĞI UYARISI 
Bu web sitesinde yer alan bilgiler,Sağlık Bakanlığı Gıda İlaç Dairesi Başkanlığı yada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından değerlendirilmemiştir.Herhangi bir hastalık yada hastalık teşhis etmek,tedavi etmek,veya önlemek amacımız yoktur.Bilgiler yalnızca eğitim amaçlı paylaşılmıştır ve tıbbi tavsiye olarak kabul edilmemelidir.Özellikle hamileyseniz,herhangi bir ilaç kullanıyor ve bir tedavi oluyor iseniz,yada tıbbi bir durumunuz varsa bu sitedeki herhangi bir içeriğe başvurmadan önce doktorunuza yada bir uzman hekime başvurmalısınız.


Lütfen Bizi Takip Edin

[smbtoolbar]

One thought on “Vücudunuzu Tepeden Tırnağa Onaran 10 Baharat ve Bitki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir